ארכיון - ספרים ופרסומים

אלונה פלג | אימהות לסבית בישראל: סיפורים של הורות תחת חובת הוכחה

ספר חדש בהוצאת רסלינג: 

"ספר זה מאפשר הצצה לחיי דור ראשון של נשים במשפחות חד מיניות מתוכננות בישראל. הוא נכתב כעיבוד לעבודת הדוקטורט שלי, מתוך רצון להנכיח ולהשמיע את קולותיהן של מי שנוטות להיות בלתי נראות או חסרות קול בחברה הישראלית. לצד נקודות החוזק של  הזוגיות והמשפחתיות הלסבית, הספר משרטט את הלחצים והאתגרים הייחודיים הניצבים בפני האימהות וילדיהן, בתוך התא המשפחתי, ומחוצה לו: מול משפחות המוצא, הסביבה הרפואית, החינוכית והחברתית.

כאישה המגדלת את ילדיה עם בת זוג במסגרת תא משפחתי חד מיני מתוכנן, ביקשתי לחקור את חוויות חייהן של נשים נוספות המגדלות ילדיהן במשפחות חד מיניות מתוכננות. יצאתי למסע  מתוך תחושה של אי נחת. הרגשתי שאף אחד מסוגי השיח הקיימים על הורות חד מינית לא נותן ביטוי לחוויות האותנטיות שלי ושל משפחתי. השיח הפתולוגי, שמתייחס אל אנשים להט"בים כאל חולים או סוטים, אינו מכיר במשפחה הלהט"בית כתא משפחתי, מוקיע ומדיר אותנו, אולם גם השיח הליברלי, אשר מדגיש את נקודות הדימיון בינינו ובין משפחות הטרוסקסואליות ("משפחות כמו כולם"), מוחק את השונות והייחודיות שלנו ומבטל את הקשיים הייחודיים שלנו.

ההקשבה לסיפורי החיים של אימהות לסביות, כפי שהם משתקפים בספר זה, העלתה כי הן מתמודדות עם גילויים של שיפוטיות בכל ההקשרים החברתיים וחיות בתחושה של לחץ מתמיד להוכיח לעצמן ולחברה ההטרוסקסואלית שהן אימהות ראויות. קראתי ללחץ הזה "נטל ההוכחה". ממצאים אלה מדגישים את הצורך ביצירת סוג שלישי של שיח : שיח של הכלה, שיח אשר מתייחס למשפחות חד מיניות כאל משפחות נורמליות וראויות, אך גם מכיר בכך שהן מתמודדות עם שונות ועם סטיגמה חברתית, ובהתאם לכך, זקוקות להכרה, לקבלה ולמענה מותאם. מעצבי מדיניות, אנשי חינוך וטיפול יכולים להסתייע בספר זה כדי ללמוד לעומק על המורכבות של חוויותיהם של הורים וילדים במשפחות חד מיניות בישראל, לייצר שינויים לטובה בתנאים החברתיים שלהם, להציע להם תכניות חינוכיות – טיפוליות מותאמות, ובכך, לשפר את איכות חייהם ורווחתם הנפשית"/
ד"ר אלונה פלג, חוקרת בתחומי מגדר, סטיגמה וחינוך; יועצת חינוכית וארגונית; מרצה במכללת לוינסקי לחינוך ובמסלול האקדמי – המכללה למנהל.