ארכיון - ספרים ופרסומים

רינה לפידוס | תחרות, קנאה, שנאה ביחסי גברים ונשים בסיפורת הרוסית

ספר חדש לפרופ' רינה לפידוס בהוצאת מאגנס  

מתוך אתר ההוצאה:

srvrutil_getImg (1)

 

תוקפנותם של גברים כלפי נשים ביצירותיהם של סופרים רוסים במאות התשע-עשרה והעשרים — טולסטוי, דוסטויבסקי, צ'כוב, לסקוב, טורגנייב, טריפונוב, זושצ'נקו, גרוסמן, רספוטין, בולגקוב, וסילייב, דובלטוב, נגיבין ופוליאקוב — נדונה בספר זה; תוקפנות שהגבר אינו מודע למניעיה, והיא ניזונה מרגשי נחיתות ומתסכול. הגבר רואה בעצמו אדם מכובד, בעל שיעור קומה ואישיות בעלת רוחניות עליונה. הוא מצפה ליחס של כבוד, להערצה ואפילו לסגידה מצד האישה. אולם האישה חכמה, אמיצה ובעלת תושייה יותר ממנו. כתוצאה מכך הוא מרגיש שהיא גוזלת ממנו את גבריותו ומנכסת אותה לעצמה, תוך שהיא הופכת אותו לאישה ואת עצמה לגבר. הוא מקנא באישה, חש מושפל על ידה ושונא אותה. מצב זה מעורר בו רגשי עלבון ותוקפנות כלפיה; הוא רוצה לנקום בה ולהענישה, רוצה לרצוח אותה. ואם אין ביכולתו ליישם את תוקפנותו כלפי האישה, הוא מפנה אותה אל עצמו – הוא מידרדר לאלכוהוליזם, חולה במחלה בעלת תסמינים פסיכולוגיים, מתאבד.

בספר מוצגות גם יצירות שנכתבו על ידי מחברות-נשים: שצ'רבקובה, רובינה, אוליצקיה, פטרושבסקיה וגרקובה, שבהן הגיבורות מתייחסות לגבר אך ורק כאל אובייקט לסיפוק צורכיהן הגופניים, החומריים, החברתיים והרגשיים.

 

רינה לפידוס היא פרופסור במחלקה לספרות השוואתית באוניברסיטת בר-אילן. היא פרסמה ספרים ומאמרים רבים באנגלית, בעברית וברוסית, וביניהם:

Between Snow and Desert Heat – Russian Influences on Hebrew Literature: 1870-1970, 2003
Jewish Women Writers in the Soviet Union, 2011
Young Jewish Poets Who Fell as Soviet Soldiers in World War Two, 2014

מחקריה ראו אור בישראל, באנגליה, בארצות הברית וברוסיה.