ארכיון - מאמרים אקדמיים

אפרת שלוי ליבוביץ | מלוחם – ללוחם ורגיש, מחיילת רגישה – ללוחמת: דימויי חיילים וחיילות בין השנים 1948-2009 בשבועון "במחנה" כביטוי לשינויים מגדריים בחברה הישראלית

אפרת שלוי ליבוביץ, בוגרת תואר ראשון בתקשורת ותקשורת פוליטית (מדע המדינה) מאוני' תל אביב. את עבודת הדוקטורט כתבה בהנחייתה של פרופ' הנרייט דאהן-כלב, באוני' בן גוריון בנושא "מלוחם- ללוחם ורגיש, מחיילת רגישה- ללוחמת: דימויי חיילים וחיילות בין השנים 1948-2009 בשבועון "במחנה" כביטוי לשינויים מגדריים בחברה הישראלית". 
שלוי ליבוביץ עוסקת במחקר בתחום המגדר והתקשורת ויחסי תקשורת, חברה-צבא. כמו כן, מומחית בשיטות מחקר איכותניות, וחברה בקבוצת המחקר של INSS (המכון למחקרי ביטחון לאומי) שעוסקת בנושאי ביטחון לאומי, צבא ותקשורת.

20170414_191757

"נמצאו שני תהליכים שונים בקרב חיילים לעומת חיילות: דימוי החייל עובר תהליך של התפתחות. הדימוי הראשוני של החייל השרירי אינו משתנה אלא מצטרפים אליו מאפיינים נוספים בתהליך של התפתחות. הדימוי הסטריאוטיפי נותר קבוע אך מתפתח לדימוי של חייל קרבי שרירי אך גם רגיש שמביע רגשות אם במגע פיזי ואם בבכי, בשנות האלפיים. הדימוי של החיילת עובר תהליך של שינוי ומדימוי של חיילת אימהית תומכת לחימה, היא הופכת להיות חיילת קרבית עד שכמעט לא נותר זכר לדימוי הסטריאוטיפי הראשוני"