ארכיון - ספרים ופרסומים

אביגיל מור | דמעה שלא נגעה: הפגיעה המינית וההתמודדות עמה מזווית אישית וחברתית

ספר חדש לד"ר אביגיל מור בהוצאת אח 

cd636191317850908160

 

מתוך אתר ההוצאה:

דמעה שלא נגעה – לא בתוקף ולא בשוטר או בחוקר, לא בפרקליט או בשופט, אף לא בחברה בכללותה – מצאה דרכה אל הטיפול, זכתה להכרה והוקרה, והפכה לניצחונה של הנפגעת, ליסוד החלמתה.

הספר "דמעה שלא נגעה" מציע התבוננות רחבה בנושא הפגיעה המינית וההתמודדות עמה. לספר שלושה מוקדים: הראשון מתאר את שכיחות התופעה, מאפייניה והקשריה החברתיים;השני עוסק בטראומה הנפשית שממנה סובלות הנפגעות; השלישי מציג דרכי התערבות ייחודיות המבוססות על מחקרים אמפיריים ועל ניסיונה הקליני ארוך השנים של הכותבת.

הספר נועד לקהל יעד מגוּון הכולל את אנשי מקצועות הטיפול, הציבור הרחב וכן את הנפגעות עצמן. אנשי המקצוע יוכלו למצוא בו המשגות תיאורטיות ומידע אמפירי רב הנוגע לתגובה הנפשית לאלימות מינית, וכן יוכלו להתוודע לדרכי טיפול המותאמות ספציפית לצרכיה הייחודיים של אוכלוסייה זו. נפגעות אלימות מינית ימצאו בספר תיקוף משמעותי לחוויה הקשה שעברו, שיקוף מילולי לתהליכים פנימיים שהן מתקשות לא פעם לבטא וכיוונים אפקטיביים לטיפול ולסיוע. הציבור הרחב ייחשף להיבטים האישיים והחברתיים של הפגיעה המינית לצד דרכים מועילות לסייע לנפגעות באשר הן.

ספר זה נכתב בהצדעה לעוז רוחן ואומץ ליבן של כל אותן נשים, נערות וילדות אשר נפגעו מינית ושרדו את הזוועה. הפגיעה המינית היא אמנם חוויה קשה המייצרת סבל ומכאוב ניכרים, אך אפשר להשתקם ממנה. ספר זה עשוי להוות מגדלור של אור ברגעי החשכה הקשים ביותר ולהעניק לכל נפגעת באשר היא את התקווה, את העוצמה ואת הידיעה שיש ביכולתה לקבל את חייה בחזרה, לשקמם ואף להגיע להחלמה מלאה.

ד"ר אביגיל מור היא פסיכולוגית ומרצה בכירה במכללה האקדמית תל חי, בעלת ניסיון רב במחקר בתחום הפגיעה המינית ובעבודה עם נפגעות. ד"ר מור נמנית עם החוקרות הבודדות החוקרות את נושא האלימות המינית כלפי נשים בישראל. היא פרסמה מחקרים רבים המתעדים את התופעה והשלכותיה הנפשיות, וכן מאמרים קליניים המפרטים את שיטות הטיפול בנפגעות. בנוסף, היא מעבירה סדנאות והשתלמויות בנושא.

246 ע'

תוכן העניינים

תודות 7

הקדמה 9

שער ראשון – היקף התופעה ומאפייניה 13

1.כשהחברה ניצבת מנגד 15

2.כפייה מינית בידי מכר – אונס לכל דבר? 41

3.הטראומה השנייה – יחס רשויות החוק 63

שער שני – ההיבט הנפשי 87

4.עולמה הנפשי של הנפגעת 89

5.טראומה של דה-הומניזציה משתקת 107

6.האשמה עצמית עיקשת 133

שער שלישי – הטיפול 153

7. מפגיעה להעצמה – הקשר הטיפולי המעצים 155

8. להיערך לעיבוד – חיזוק משאבים 175

9. להשתחרר מהכאב – העיבוד הרגשי 187

10. לשנות את החשיבה – העיבוד הקוגניטיבי 203

11. הטיפול בילדה הפנימית שנפגעה מינית 217

סיום המסע – זוכות חזרה בחיים 239