ארכיון - ספרים ופרסומים

נירה ברטל | לצדך בדרך, פרקי היסטוריה של הסיעוד הישראלי 2012-1936

ספר חדש בהוצאת כרמל:
show_image_in_imgtag
מתוך אתר ההוצאה: 

הספר לצדך בדרך שופך אור על תהליכים מכוננים שהתחוללו בסיעוד הישראלי בשנים 2012-1936. הוא משלב ניתוח של עשרות ראיונות, חלקם מרגשים במיוחד, עם בחינת מסמכי ארכיון, פרקי זיכרונות וקטעי ספרות יפה ונשען על ספרות המחקר הבין-לאומי העדכני בתחום ההיסטוריה של הסיעוד. הספר ממזג בדרך מקורית עיון בתהליכי התפתחות הסיעוד 'בשטח' עם דיון על יזמות נשים ואנשים שהיו קובעי מדיניות והשתתפו בעיצוב המקצוע. בין השאלות הביקורתיות שמעלה הספר: מדוע לא מוכר בישראל תפקיד ה-Nurse Practitioner? מי הן המומחיות הקליניות בסיעוד אשר יצרו תפקידים שהיו בבחינת 'יש מאין'? כיצד הצטמצמו או התרחבו תחומי הפרקטיקה בסיעוד עקב חקיקה ובשל שינויים ברפואה ובחברה? כיצד אחיות ואחים איתרו הזדמנויות ופרצו גבולות בעשייה ליד מיטת החולה?

הספר עוסק בקשרים גלובליים ובהשפעות בין־לאומיות על הסיעוד הישראלי וכמו־כן ובחוויה האישית של אחיות ואחים. הוא עושה שימוש במקרי חקר שונים בתולדות הסיעוד הישראלי, בעיקר בבתי החולים של הדסה.

ד"ר נירה ברטל עבדה שנים רבות כאחות ביחידת הדיאליזה ובמחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי הדסה עין כרם. משנת 2001 מלמדת ד"ר ברטל בביה"ס לסיעוד ע"ש הנרייטה סאלד של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2005 ראה אור ספרה חמלה וידע, ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל 1948-1918 (הוצאת יד יצחק בן-צבי).