ארכיון - ספרים ופרסומים

העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל

ד"ר רות מרקוס: אנו שמחות להודיע על פתיחת האתר של העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל.

Association for Women's Art_color (1)

אנו שמחות להודיע על פתיחת האתר של העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל, womenartandgender.com. לעמותה שתי מטרות עיקריות: לעודד את המחקר על אמנות נשים בישראל, ולפתח את הדיסציפלינה של חקר המגדר בתחום האמנות הישראלית. העמותה מיועדת לאמניות/ים, חוקרות/ים, מרצות/ים, אוצרות/ים, מנהלות/ים מוסדות אמנות וכד'. ייחודה הוא בכך שהיא כוללת חברות הן מהתחום המעשי והן מהתחום האקדמי. אך היא אינה מיועדת רק לנשים, אלא בין חבריה יש גם גברים שחוקרים או מלמדים אמנות נשים, או מטפלים ביצירתם או במחקרם בנושאי מגדר.

לצערנו, ברוב תכניות לימודי המגדר בארץ תחום האמנות כמעט ולא קיים. במטרתנו ליצור קשר עם החוגים והתכניות כדי לידע אותם על פעילות העמותה, ולעודד אותם לשלב בלימודיהם את תחום המגדר באמנות הישראלית ובכלל זה לכתיבת מחקרים. כמו כן, אנו מרכזות רשימות של כל המקורות המחקריים שעוסקים בנשים-אמניות ו/או במגדר באמנות בישראל, כולל קישורים לסרטים ואתרים, ורשימת תיקי אמניות ב"בית ציפר" – ארכיון לתיעוד וחקר האמנות הפלסטית בישראל באוניברסיטת תל-אביב.

עדיין יש הדרה של נשים אמניות מהמוזיאונים הגדולים, שאינם מרבים להציג נשים – זאת נוכיח בכמה סקרים שאנחנו מכינות, ודיונים בבעיות אלה יופיעו גם במחקרים ומאמרים שנפרסם באתר. אנחנו מקוות להביא את הנתונים בפני המוסדות הרלוונטיים בתקווה להניע אותם לשפר את המצב. כמו כן בכוונתנו לאתר שמות של אמניות ישראליות, לעודד מחקר עליהן, לפעול להכנסת שמן לתכניות הלימוד בתולדות האמנות בארץ, וגם להעלות ערכים בויקיפדיה אודות נשים באמנות הישראלית. כבר קיימנו שתי סדנאות ויקיפדיה בשיתוף עם "ויקי נשים" והכשרנו כמה מחברות העמותה לכתיבת ערכים. עד כה העלנו כבר קרוב ל-30 ערכים על אמניות ישראליות ועל נשים שעוסקות בתחום האמנות (חוקרות, מרצות, אוצרות וכד').

ולבסוף, מטרתנו לקיים כנסים בנושאי אמנות נשים ומגדר בישראל. העמותה קיבלה את חסות החוג לתולדות האומנות והתכנית ללימודי נשים ומגדר באוניברסיטת תל-אביב ובעתיד נקיים פעילות משותפת תחת חסותם. כמו כן יצרנו קשר עם האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים ששמחה לשתף אתנו פעולה.

 

בברכה,

ד"ר רות מרקוס

יו"ר העמותה