ארכיון - ספרים ופרסומים

אדית זק | אהבת הסירנות. על יוצרות, יצרים ויצירה

ספר חדש עוסק עוסק בנשים יוצרות מוסיקה

אהבת הסירנות הוא ספרה החדש של אדית זק, בעלת תואר PhD במוזיקולוגיה, מרצה, חוקרת וסופרת. מתמחה בנשים יוצרות, מקומן בחברה, כוחן, וייצוגן בתרבות. היתה חברה פעילה באגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר. הרומן האוטוביוגרפי שלה מסעותי עם ורה שראה אור ב-2011 (בהוצאת מטר) עוסק גם הוא בכוח נשי בתקופת השואה ובשנות ה-50 וה-60 של מדינת ישראל.

אהבת הסירנות (אשתר, סדרת נשים יוצרות תרבות, 2015), עוסק בנשים יוצרות מוסיקה. במשך מאות בשנים לא שמענו על יוצרות בתחום זה. ההיסטוריה הנציחה מלחינים כמו גם מנצחים. לעומת זאת, נשים היו בבחינת עיטור. הן נחשבו למין היפה, החלש והנחות, אובייקט שכתבו עליו, ציירו אותו ודיברו בשמו. בתודעה הקולקטיבית הן השתייכו לסלונים ולנגינה בפסנתר, לתפירה ולסידור פרחים. אך האם לא היו נשים אינטלקטואליות? האם לא היו נשים עם ניצוץ וכישרון? האם נשים מסוימות לא ראו באמנותן את עבודתן? ואם כן, כיצד התמודדו עם החברה הפטריארכלית שקידשה את יצירותיהם של גברים בלבד? הספר "אהבת הסירנות" מנסה להציע תשובות לשאלות אלה באמצעות סיפוריהן של הילדגארד מבינגן, פאני מנדלסון, קלרה שומן, פאולין ויארדו, פלורנס פרייס ו-15 נשים נוספות שמוזיקה היתה עבורן קריירה וגם דרך חיים.

הספר חושף 800 שנות יצירה של נשים, מהמאה ה-12 ועד ימינו, שנעלמו מדפי ההיסטוריה וקול של מין שלם שנאלם.כל אחד מן הפרקים מגולל את סיפור חייה של היוצרת על רקע התקופה שבה חיה, הבית שבו גדלה, קשריה האישיים, התנועה בין בית משפחה וקריירה, אהבותיה ואכזבותיה, וההתמודדות היומיומית שלה בדרך להכרה אישית ומקצועית. באמצעות הסיפור של כל אחת מהיוצרות נוצר שיח עם קהל הקוראים שבמהלכו מתמזגים באופן שלם סובייקט ותפיסה, מהות וצורה, דיוקן ואישה.