ארכיון - ספרים ופרסומים

רויטל איתן | התיאטרון של שולמית בת-דורי

ספר חדש בהוצאת ספרא

ספר חדש בהוצאת ספרא

כתבה אודות שולמית בת דורי והספר מתוך אתר הקיבוצים

(ארנון לפיד, ידיעות הקיבוץ, 1.8.2014)

מתוך אתר צומת ספרים:

ספר זה הוא המחקר השיטתי והמקיף הראשון על ארבעים שנות יצירתה ועבודתה התיאטרונית של שולמית בת-דורי – מחזאית, במאית, סופרת, מפיקה, מרצה וחוקרת. שולמית בת-דורי הייתה אישיות פורצת דרך לא רק בתחום המקצועי אלא אך בחייה האישיים: פמיניסטית, יצרית וחושנית, אינדיווידואלית ובעלת השקפות רדיקליות שניסתה להתערות בחברה הקיבוצית, רציונלית ודעתנית, אך גם מעורה במיסטיקה ובסיאנסים, מקיימת חיי נישואין פתוחים, עצמאית ומשוחררת, אך נוטה לתלותיות.
במשך שנים רבות נדחקה והודרה שולמית בת-דורי לשולי השיח הציבורי-התרבותי, וזאת חרף חידושיה האמנותיים הרבים ותרומתה לפיתוח ולקידום התיאטרון הארץ-ישראלי והישראל: בשנות ה-30 יישמה טכניקות מבית מדרשם החדשני של ארווין פיסקטור וברטולט ברכט. בשנות ה-50 יצרה וביימה בעקבות מקס ריינהרט מופעי תיאטרון-המונים בטבע על פי מקורות תרבות יהודיים-עבריים (אחיי גיבורי התהילה). בשנות ה-60-70 חקרה את הפולקלור הישראלי דרך יצירת חגי-עם ועשייה ציבורית (פסטיבל דליה).
ספר זה מבקש לחשוף את יצירותיה בתיאטרון הקיבוצי והרפרטוארי ואת טיפולה בשאלות אידיאולוגיות ואמנותיות, וזאת תוך השוואה לעשייה המקבילה לה בשדה התרבותי בארץ. יש לקוות כי הספר יתקן את העוול ההיסטורי המתמשך שנעשה ליוצרת גדולה זו ויעמיד אותה במקומה הראוי בגלריית היוצרים המובילים בארץ.
ד"ר רויטל איתן מרצה מזה 20 שנה במכללת סמינר הקיבוצים, שם היא מלמדת בימוי ומשחק, תיאטרון פוליטי וחברתי, תיאטרון ומגדר ועוסקת במחקת ובהנחייה לתואר שני. בוגרת "בית צבי" במשחק. את עבודת הדוקטורט שלה עשתה בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל-אביב. שיחקה בתיאטרון המקצועי, הנחתה וביימה בתיאטרון הקהילתי, עסקה בהוראה ובניהול בחינוך העל יסודי. ביימה למעלה מ-30 הצגות בבתי ספר למשחק ובתיאטרון הרפרטוארי.