ארכיון - קולות קוראים

איחולים לבביים לפרופ' רות ברמן ולפרופ' שלומית רמון-קינן לבחירתן לאקדמיה הלאומית למדעים

מהאגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים ולחקר המגדר

איחולים לבביים לפרופ' רות ברמן ולפרופ' שלומית רמון-קינן לבחירתן לאקדמיה הלאומית למדעים

כמו בכל שנה בחודש דצמבר, גם השנה הכריזה האקדמיה הלאומית למדעים על חמישה מדענים חדשים שיתקבלו לשורותיה. בשנה שעברה נבחרו תשעה חברים חדשים, מהם אף לא אישה אחת. העניין התקבל בביקורת, בעיקר לאור העובדה שמי שעומדת בראש האקדמיה למדעים היא אישה. פרופ' רות ארנון, ראשת האקדמיה ציינה אז כי מדובר במצב לא תקין והצהירה כי תפעל לתיקונו. השנה – כאמור נבחרו שתי נשים, כך שמבין 113 המדענים חברי האקדמיה, מספר הנשים עכשיו הוא – 9.

כל שנה נמתחה ביקורת גם על כך שאין באקדמיה אף מדען/מדענית מקרב המגזר הערבי. האקדמיה הלאומית למדעים נוסדה ב–1961 והיא על פי החוק – הגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל. תפקידיה הם ריכוז טובי המדענים במדינה, קידום הפעילות המדעית, ייעוץ לממשלה בנושאי מחקר וייצוג המדע הישראלי בפורומים בינלאומיים. חברי האקדמיה מכהנים בתפקידם לשארית חייהם.

שתי המצטרפות החדשות לאקדמיה מגיעות מתחומים שונים: הפרופ' רות ברמן, מאוניברסיטת תל אביב, היא בלשנית בעלת שם בינלאומי העוסקת במגוון היבטים של הבלשנות, ופרופ' רמון־קינן, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, היא תיאורטיקנית של הספרות ונרטולוגית. גם היא ופרסומיה מוכרים בארץ ובחוץ לארץ.

האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר מברכת מקרב לב את שתי הנבחרות החדשות.

לכתבה בעיתון הארץ

בתמונה נשיאת האקדמיה פרופ' רות ארנון