ארכיון - קולות קוראים

נעמי שמואל | בטן מלאה דמעות (כתב יד)

פרוייקט "מימון המונים" לכתב יד של הסופרת על מנת להביאו לדפוס.

נעמי שמואל, סופרת, הוציאה עד היום כארבע עשר ספרים, רובם ספרי ילדים וכולם עוסקים בעולי אתיופיה וחייהם בארץ. עכשיו יש עימה כתב יד, ובו רומן למבוגרים בו היא שוטחת את חייה של אישה אתיופית שנרצחה על ידי בעלה. כתב היד זכה בפרס אקו"ם, ונעמי פונה אל הציבור לסייע לה להביא את הספר הזה לדפוס. וכך פונה נעמי שמואל ומסבירה בקשה זו: "הסיבה בגללה פניתי למימון המונים היא הרצון שהציבור יהיה מעורב בתהליך הפקת הספר, ובכך ליצור קשר אישי וישיר יותר ביני כסופרת לבין קהל הקוראים ובין קהל הקוראים לסיפור המרגש. מבחינתי זו הדרך הטובה ביותר להשלים את המסע המרתק הזה שעברתי אל תוך עולמה של צהיי".

.

העלילה של בטן מלאה דמעות, מבוססת על סיפור אמיתי, שעיקרו הוא כך: צהיי נולדה באתיופיה בכפר יהודי קטן במחוז גונדר, בת בכורה למשפחה מרובת ילדים. הייתה לה ילדות מאושרת בחיק המשפחה המורחבת. היא עלתה לארץ בשנות השמונים עם ילדיה ויום אחד, לפני הגיעה לגיל 40, נמצאה בדירתה בחדרה ללא רוח חיים כתוצאה ממעשה אלימות אכזרי, מותירה אחריה חמישה יתומים צעירים. בנה הצעיר של צהיי, רק בן שש, היה עד יחיד לרצח, אבל אחרי המקרה הוא מפסיק לדבר.

אסמרו, אחותה של צהיי, עובדת סוציאלית במקצועה, מגוללת לפנינו את הסיפור, ומנסה להבין איך קרה דבר כזה במשפחה שלהם. לצד תיאור ההתמודדות שלה עם האסון, אסמרו מגלה לנו איך הכל התחיל, איך נרקמו היחסים בין צהיי לבעלה עוד בתיכון באתיופיה, איך חייה לצדו היו מלווים באלימות לאורך כל השנים, ואיך אף אחד במשפחה המורחבת לא מצא דרך למנוע את העתיד להתרחש. במקביל מתמודדים חמישה יתומים צעירים עם אובדן, עם המאמץ הנואש להישאר יחד, ועם שאלות קשות על החיים ועל יכולתם להתגבר על אסונם הגדול ולבנות לעצמם את חייהם.  ובתוך כל הקושי והצער צומחת הבטחה קטנה לאושר.

פרטים נוספים בקישור המצורף

לכל המתעניינות/ים: ליצירת קשר עם נעמי שמואל

דוא"ל  naomi.shmuel@mail.huji.ac.il