ארכיון - אירועים וכנסים

שוברות קירות – אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל

ערב ההשקה לספר החדש יתקיים ביום ראשון 17.11.13 במרכז ענבל, תל אביב.

ערב ההשקה יתקיים ביום ראשון 17.11.13 במרכז ענבל – מרכז לתיאטרון ומחול בסוזן דלל, תל אביב.

קואליציית "לבי במזרח" מתכבדת להזמינכן/ם להשקת הספר 'שוברות קירות- אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל'. האמנות המזרחית הנשית היא זרם אמנותי מרתק ותוסס המתקיים בשנים האחרונות בישראל. הספר 'שוברות קירות' הוא ספר ייחודי ופורץ דרך, ומציע קריאה ייחודית במקורותיה של האמנות הזו, עומד על מאפייניה התכניים והצורניים ומציע לה קריאות שונות.

בהשקה:
פאנל עם דר' קציעה עלון, דר' טל דקל, ורד נסים ודר' זמירה פורן ציון

הופעה אמנותית עם הפייטנית מורין נהדר.

ישאו ברכות: כרמל גוטליב קמחי – תאטרון ענבל, עופר אמסלם – מנכ"ל התזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון, פזית עדני, הקרן החדשה לישראל, שולה קשת – מנכלי"ת תנועת אחותי

בהשקה יימכר הספר בהנחה של 20 אחוז.

כולכן/ם מוזמנות/ים

על הספר:

הספר שוברות קירות, מבקש להתמקם בנקודה המצליבה אתניות, מגדר, חברה ומעמד. זהו ספר ראשון מסוגו הממשיג בכלים מחקריים את מרחב היצירה השופע של נשים מזרחיות המתקיים היום בישראל של שנות האלפיים.
הספר ממזג בתוכו קטלוג עם כ- 100 צילומי- צבע של עבודות אמנות, יצירות של 46 אמניות מזרחיות עכשוויות: דפנה שלום, ורד נסים, מאירה שמש, לילך בר עמי, שולה קשת, איה מיכלין, זמירה פורן ציון, נאווה ט. ברזני, דנה דרוויש, רבקה בכר, מרים כבסה, אסתר נאור, ענת סרגוסטי, שלומית כרמלי, נטע הררי – נבון, יפית ביטון, טל שוחט, אורית חסון – ולדר, אסתר כהן, מרב סודאי, שולי נחשון, אלין אלג'ם, חנה סהר, אתי אברג'יל, נטע אלקיים, נינו ביניאשווילי, שגית זלוף נמיר, כוכבית קדושים, אור אברהם טסמה, לימור עצמון, אורנה בן שטרית – רז, הילה חסידים, אילה סול פרידמן, נועה צדקה, אהובה מועלם, טל מצליח, טל שושן, נטע פרדה, אורנה זקן – הלר, רות פיקדו, אלהם רוקני, רוית מישלי, תמר נסים, דפנה נסים, ענבל אברג'יל

בין הכותבות: פרופ' חביבה פדיה, ד"ר טל דקל , ד"ר קציעה עלון, ד"ר נועה חזן, יוספה טביב – כליף ושולה קשת. לצד יצירות האמנות ארבעה מאמרים המציעים קריאה תיאורטית של הפמיניזם המזרחי בהקשר לאמנות בישראל, וניתוח של המהלכים הוויזואליים והרעיוניים שנוצקו על ידי אוצרות ואמניות.

ד"ר קציעה עלון, משרטטת כרוניקה של צמיחה ומאבק של האמנות המזרחית בישראל ומתווה אפיונים צורניים לאמנותן של נשים מזרחיות. ד"ר טל דקל סוקרת את הפעילות האמנותית כנעה על הציר שבין פעילות העצמה המכוונת פנימה אל הקהילה ובין פעולת הנכחה והעצמה המכוונת החוצה, אל הציבור הרחב והשיח ההגמוני. ד"ר נועה חזן משרטטת מחקר ויזואלי צורני של ייצוגים של נשים מזרחיות מהעשורים הראשונים למדינה. הנשים של משכית ודימוי הכלה תימנייה שעברו תהליכי מגדור והגזעה, קבלה ודחייה, בתוך המפעל ציוני של כינון הישות הישראלית החדשה. פרופ' חביבה פדיה סוקרת בפרספקטיבה היסטורית רחבה את המפעל הציוני כפרויקט של ארכוב וארכוב מחדש, את צמיחתה של האמנות הישראלית החל מימי היישוב ואת התמורות שעברו על האמנות המזרחית בין טראומה למחאה. היא קוראת את הלא-מודע הפוליטי הקיים בכל מבע אמנותי ומנסחת קווי מתאר ופרובלמטיקות של צורת האמנות המזרחית והווייתה.