ארכיון - אירועים וכנסים

בין מגדר, אמנות וזהות יהודית

רב שיח כולל הקרנת מיצב הוידאו ארט "מעשה באשה וחלוק", יום ד', 23.10.2013 באוניברסיטת בר אילן.

בשנה החולפת הוצגה בבית האומנים בתל אביב תערוכה בשם "מעשה באשה וחלוק" שיזמה נורית יעקבס ינון באצירת רז סמירה. התערוכה העלתה את סוגית טבילת המתגיירות לסדר היום הציבורי והיא הופיעה בערוצי מדיה מרכזיים ונדונה בקרב גורמים שונים בעולם הפוליטי, הדתי וחברתי.
התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן פותחת את שנת הלימודים באירוע מיוחד של רב-שיח בנושא הכולל הקרנת וידאו ארט מתוך התערוכה "מעשה באשה וחלוק"


הטבילה במקווה חותמת את תהליך הגיור. נשים מתגיירות נדרשות לטבול במקווה כשהן עטויות חלוק לעיני שלושה דיינים. מעמד זה משמש כמצע לסרטים קצרים המובאים בזה אחר זה בז'אנרים מעורבים של פנטזיה עלילתית ומציאות תיעודית שהגבולות בניהם מטושטשים, הבוחנים את חוויית הטבילה של הנשים המתגיירות, חוויה המלווה בתחושות התעלות לצד תחושות השפלה. הסרט יוצר חוויה כוללת חושית, אסתטית ותוכנית, המבקשת להשמיע את קולן של הנשים הללו. כאשה הפסולה לעדות, לא כל שכן לדיינוּת, מציגה נורית יעקבס ינון עדות אמנותית המבקשת לחשוף את מקומה של האישה, זו הנוכחת והנעדרת בטקס, ולהשמיע אמירה אישית וציבורית.
מיצבי הוידאו ארט הופקו בתמיכת אמונה תנועת האשה הדתית והקרן החדשה לקולנוע וטלויזיה

צלם: רוני כצנלסון ; עורכת: איילת עופרים ; מקליט: דרור מנצורה ; פסקול: רותם דרור ; גרפיקה: דורית טלפז ; און ליין: סטיב סבן ; טקסט מדרש: רבקה לוביץ
בהשתתפות: יעל אבקסיס, גבריאלה לב, הרב חיים דרוקמן, הרב דוד סתיו, הרב ד"ר בני לאו, הרב אהד טהרלב, יוסי אריאל, דנה ספיר, מתנה הינדי, רוני לוינגר, ארמונד בן נעים, זהר ינון.

הכנס בפייסבוק

מעשה באשה וחלוק – טבילת נשים מתגיירות, קטלוג התערוכה. תודה לאוצרת רז סמירה.