ארכיון - קולות קוראים

מיצוי זכויות של נשים בביטוח הלאומי

קול קוראת של ועדת היגוי ממתנדבות "אשה לאשה" – יוזמה למען הכרה במחלות יתומות של נשים

מחקרים מוכיחים שנשים הן הקבוצה המוחלשת ביותר בין הקבוצות החולות והמוחלשות בישראל ותומכים בעובדה שנשים עם מוגבלויות מוחלשות הרבה יותר מנשים בריאות.

שמי ענת ואני מתנדבת בארגון אשה לאשה מרכז פמיניסטי חיפה שחולל מהפכות בחיי נשים רבות בתחומים שונים ובעיקר באוכלוסיות מוחלשות .ארגון שבודק אוכלוסיות מוחלשות שונות ועובדים איתן כדי לשנות את תנאי חייהן.

בחורף 2011-2012 התקיימה קבוצת נשים עם/בלי מוגבלויות באוניברסיטת חיפה מטעם ארגון אשה לאשה, הפקולטה למשפטים והחוג לריפוי בעיסוק.  בין הנושאים שעלו לדיון בלט הנושא של נשים וביטוח לאומי. הדיון חידד עד כמה נושא זה בעייתי מבחינה מגדרית ודורש הבנה והתייחסות מיוחדים.

מטרת היוזמה היא להביא לשינוי ביכולת של נשים למצות את זכויותיהן בביטוח לאומי .בוועדת ההיגוי שהוקמה אני מנסה לקדם את הנושא של מחלות שקופות,עמומות, יתומות בממסד הישראלי וחוסר המודעות הגדול הקיים בנושא על מנת  לשנות את המציאות העגומה ואת תוצאות הרות האסון כתוצאה מצב זה.

אני ממליצה לעיין בעבודת הדוקטורט, שכתבה ד"ר עדי פינקלשטיין העוסק בנושא . שם העבודה: זרות וניכור בחווית החולי הכרוני- סיפורים אישיים של נשים החולות בתסמונת התשישות הכרונית ובפיברומיאלגיה.

עותק של העבודה ניתן למצוא בסיפריה של האוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים או בארגון 'אשה לאשה' בחיפה. ניתן לפנות לעדי בשאלות באי-מייל בכתובת: adilan@netvision.net.il בנוסף, אני מצרפת נייר עמדה שכתבה קבוצת סטודנטים באוניברסיטה העברית לפני כעשור העוסק בנושא. הנייר הוגש לועדות בכנסת בשתי קדנציות שונות אך עד כה לא זכה לתגובה.

היות וועדת ההיגוי בחרה להתמקד במחלות שרוב החולים הן נשים שלא מוכרות על ידי הביטוח לאומי לצורך קבלת קצבת נכות כגון מחלת פיברומיאלגיה ותשישות כרונית או מחלות שגם נשים חולות (עם גברים) בהן אבל עדיין אין הכרה בהן לצורך קבלת נכות כגון מחלת מנייר שגם מכונה ורטיגו וחרשות.

אנו זקוקות לדעת על עוד מחלות בסגנון על מנת להוציא נייר עמדה, לפנות לגורמים ממשלתיים וכו,

אם יש מידע על מחלות אלו בנקודות הבאות מאוד נשמח לשמוע :שם המחלה ,שכיחות באוכלוסיה, שכיחות בנשים ,האם קשה לאבחן את המחלה ,האם יש קיצבת נכות מביטוח לאומי או לא ,אם  יש נשים  שיכולות לתת לנו אינפורמציה על מחלות אלו או מחלות אחרות נשים שחולות במחלות האלו או רק נשים שיודעות , מכירות מישהי שחולה נשמח שתפנה אלינו במייל :

nashim.bituachleumi@gmail.com

___________________

היות  וחלק מנשות הוועדה אינן כולן תושבות צפון הארץ וישנן נשים חדשות שרוצות להצטרף מאיזור המרכז היינו רוצות לקבוע פגישה באיזור מרכז הארץ ב 10.3.13 ביום ראשון  החל מ 12:00 בצהריים לפגישה משותפת לדון איך ניתן להתקדם בעניין ולבדוק שיתופי פעולה אפשריים בכיוונים שונים לכל אחת ואחד .

אשמח לקבל הצעות אם אפשר לארח אותנו במקום ללא עלות ,במיקום נוח ובצורה צנועה . אין צורך להגזים , לא מדובר על שולחן עגול רשמי אלא על מפגש היכרות  ולא מחייב .כיבוד כל אחד יכול להביא משהו קטן.

לרשום במייל התשובה פרטים לקשר ורעיונות .

כמו כן נודה מאוד אם מכותבות ומכותבי פורום זה יכולים להפיץ הודעה זו לכל מי שמוצאים לנכון על מנת להעלות מודעות .

מכתב לכנסת על נייר העמדה אוקטובר 2003

מאמר של ד"ר עדי פינקלשטיין-  התנסויות של נשים שחולות בתשישות כרונית ובפיברומיאלגיה