ארכיון - קולות קוראים

תכנית הכשרה, מחקר ומלגות בתחום זכויות האדם והיהדות

קול קורא של המכון הישראלי לדמוקרטיה

המכון הישראלי לדמוקרטיה פותח בימים אלו את המחזור השלישי של התכנית הייחודית בתחום זכויות האדם והיהדות. מטרת התכנית לעודד מחקר תשתית בכלל ההיבטים של הקיום האישי והלאומי בתנאים של שניוּת תרבותית – בין יהדות לבין דמוקרטיה – מתוך התמקדות בשיח זכויות האדם.

התכנית פתוחה לתלמידי ותלמידות מחקר לתואר שלישי בתחילת דרכם/ן מכל מוסדות המחקר בישראל. היא פותחת את שעריה לפני כל העוסקים במדעי האדם, ובפרט תלמידים/ות של מדעי הרוח, החברה, המשפטים והיהדות, בתנאי שעיסוקם/ן המחקרי מתמודד עם שאלות הקשורות במפגש שבין היהדות במובנה הרחב – דת, תרבות ולאום – ובין שיח זכויות האדם על כל היבטיו – משפט, מחשבה, תרבות ופוליטיקה. כאמור, אנו מעוניינים הן במחקרים שמתמקדים בהיבטים אישיים של המפגש והן בהיבטים הציבוריים שלו, בכלל זה המרחב הציבורי של מדינה יהודית ודמוקרטית.

התכנית מחויבת לפלורליזם ולפתיחות רעיונית, ומלווה אותה ועדה מייעצת. בראש הוועדה עומדים שני נשיאי בית המשפט העליון בדימוס, וחברים בה זוכי פרס ישראל משלושה תחומים ופרופסורים ידועי שם מכל המוסדות האקדמיים בישראל וכן מארצות הברית.

התכנית איננה מייתרת את הדרישות האקדמיות שמציב כל אחד ממוסדות המחקר לתלמידי/ות התואר השלישי, אלא מוסיפה עליהן. כוונתנו היא ליצור קבוצת חשיבה בין-תחומית ורב-תחומית, שהמשתתפים/ות בה ייהנו מחשיפה גבוהה וייחודית לעולם האינטלקטואלי שברצוננו לפתח.

בשנת הלימודים תשע"ד יתקבלו לתכנית שישה תלמידי/ות מחקר לכל היותר. כל אחד ואחת מהם יהיו זכאים/ות למלגה שנתית בסך 65,000 ₪ , במשך שלוש שנים לכל היותר (סך הכול 195,000 ₪ לכל היותר).

נודה לך אם תוכל/י להפיץ את דבר פתיחתה של התכנית ולהפנות אלינו מועמדים/ות מתאימים/ות. כמו כן נשמח לכל רעיון או הערה שברצונך להעביר אלינו.

לתיאור נרחב של התכנית, לפירוט התנאים להצטרפות ולמידע רלוונטי נוסף, ראה/י אתר המכון הישראלי לדמוקרטיה: www.idi.org.il

בברכה,

ראשי התכנית

פרופ' ידידיה צ' שטרן                                  פרופ' חנוך דגן                                      פרופ' שחר ליפשיץ