ארכיון - ספרים ופרסומים

ספר חדש: תמר הגר | בכוונה תחילה

ד"ר תמר הגר, מרצה בחוג לחינוך ולימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי:
"הדמויותיהן של אלן וסלינה, נשים אמיתיות שהספר משחזר את חייהן, קורמות עור וגידים מתוך פרוטוקולים של בית המשפט, רשומות של מפקד אזרחי, מכתבים, תעודות, עדויות וקטעי עיתונות."

בכוונה תחילה ספר חדש מאת ד"ר תמר הגר, מרצה בחוג לחינוך ולימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי:

בהוצאת כנרת זמורה ביתן, דביר

בכוונה תחילה

מה גרם לאלן הרפר ולסלינה וודג', שחיו במאה התשע-עשרה בדרום אנגליה, לרצוח את ילדיהן? האם יש לנועה, היסטוריונית תל אביבית שמנסה לכתוב עליהן ספר, סיכוי להבין אותן? ומה הסיכוי של המספרת של ספר זה, בת דמותה של הסופרת, תמר הגר,  להיות אמא טובה לתאומות שלה, כשהמסע שלה בעקבות אלן, סלינה ונועה, הופך יותר ויותר תובעני ומטלטל את חיי המשפחה שלה-עצמה?

תמר הגר מתארת נשים אמיתיות ובדיוניות שמנסות להיות אימהות טובות בתנאים מגבילים: אלן וסלינה, בנות המעמד הנמוך באנגליה של המאה התשע-עשרה, נדחקות לפינה בשל תנאי חיים קשים ובסופו של דבר רוצחות את ילדיהן הקטנים. מולן, וליתר דיוק לצדן, עומדות שתי חוקרות בנות המאה העשרים ואחת, שחייהן נוחים בהרבה והבחירות שלהן בנוגע לאימהות אינן דרמטיות כל כך; אך גם בבחירה הטריוויאלית שלהן –  בין אימהות לקרירה – יש הרבה מכשולים, עימותים וכאב. גם הן, כמו סלינה ואלן,  בנות ערובה של  המוסכמות החברתיות בנוגע לחייהן של נשים.

דמויותיהן של אלן וסלינה, נשים אמיתיות שהספר משחזר את חייהן, קורמות עור וגידים מתוך פרוטוקולים של בית המשפט, רשומות של מפקד אזרחי, מכתבים, תעודות, עדויות וקטעי עיתונות. תמר הגר מחברת את הפרטים לסיפור שנשען על מחקר תרבותי, היסטורי, משפטי ומגדרי ואז פורמת את הרקמה ההיסטורית לחוטים דקיקים, ושבה ואורגת הכול מחדש בספר שחורג מכללי הכתיבה של כל ז'אנר שהוא. סיפורן המרתק של אלן וסלינה נפרש אט-אט ככל שמצטברים חומרי המחקר של נועה, דמות החוקרת, שהגר ספק-ממציאה ספק-מתוודה עליה. סיפורה של נועה הוא במידה רבה הסיפור של כל אם, ודרכו מספרת הגר גם את סיפורה שלה ואת סיפורנו שלנו. בהבנה ובחמלה היא מייצרת עוד חוליה בהיסטוריה מומצאת של שושלת-נשית.

בכוונה תחילה הוא הכלאה בין רומן בדיוני וספר עיון: עלילה מומצאת – שמאירה חללים חסרים בסיפורן ההיסטורי הרשמי של שתי אמהות, רומן בלשי – של תהליך גילויה של האמת ההיסטורית, רומן רומנטי – על זוגיות במשבר ועל אימהוּת שאינה עומדת בציפיות החברה, ואוטוביוגרפיה של חוקרת תרבות, שמדווחת על התשלשלות המחקר שלה כמו גם על חייה האישיים וחושפת את הדילמות של אימהותה, תוך שהיא ממציאה אופציות אחרות ל"אימהות ראויה".

הטקסט המרתק והחשוב הזה הוא שעטנז של עלילות מרתקות עם דיון מלומד, עשיר ומעמיק בסוגיות שמעסיקות את המחקרים הפמיניסטיים העדכניים ביותר.

אורלי לובין, אוניברסיטת תל אביב

תגובה אחת