ארכיון - ספרים ופרסומים

למה מגדר?

ד"ר יוכי שלח וד"ר אורלי צרפתי, עורכות כתב העת מגדר, חולקות איתנו את דרכן לקראת המיזם שלהן – להוציא כתב עת פמיניסטי אקדמי דיגיטלי.

חשבנו על כך שהדחוף דוחה את החשוב, והחשוב את המעניין, והמעניין את הדחוף. בתוך מעגל הקסמים הזה, שרבות מאיתנו נעות בתוכו, הסתובב גם הרעיון להוציא לאור כתב עת בנושא מגדר.

למה מגדר?

ד"ר יוכי שלח וד"ר אורלי צרפתי, עורכות כתב העת מגדר, חולקות איתנו את דרכן לקראת המיזם שלהן – להוציא כתב עת פמיניסטי אקדמי דיגיטלי

כמו הרבה רעיונות אחרים שלנו, כאלה שהתבצעו וכאלה שלא, גם הרעיון להוציא כתב עת בנושאי מגדר עלה תוך כדי שיחה כשישבנו על כוס קפה, מול הים בתל אביב. הסיטואציה הבנלית הזו, אך הנעימה עד מאוד, היא כר פורה לא רק לשיחות חולין (חלקן מבדחות עד דמעות), אלא גם לתהיות מקצועיות, מחשבות על מה יהיה ו"לאן פנינו" ואיך נראה העולם האקדמי.

חשבנו על כך שהדחוף דוחה את החשוב, והחשוב את המעניין, והמעניין את הדחוף. בתוך מעגל הקסמים הזה, שרבות מאיתנו נעות בתוכו, הסתובב גם הרעיון להוציא לאור כתב עת בנושא מגדר. בתום הפגישה התברר לנו מה שהיה צריך להיות ברור מלכתחילה: כתב עת כזה הוא גם מעניין, גם חשוב, וגם דחוף. האם יש צורך להסביר למה? אולי רק את הדחיפות: אין כתב עת כזה בעברית.

העברית, שפה איזוטרית שכמותה, פונה לקהל יעד מצומצם של חוקרות וחוקרים, הנאלצות[*], ואולי אף מעדיפות, לפרסם בכתבי עת זרים, הנכתבים ונקראים בשפות זרות. יותר מכך: באין במה אחת מתפזרים המחקרים העוסקים במגדר ופמיניזם בכתבי עת המוקדשים לתחומים אחרים, כמו ביצי קוקייה שיש לאסוף אחר כך.

כמו תמיד, דיברנו גם על הסטודנטיות והסטודנטים שלנו, העושות צעדים ראשונים בתחום המחקר ומתקשות לא אחת למצוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת, ועל הקושי שלהם לחפש במאגרי מידע של הספרייה את כתב העת המודפס, או, לחילופין, לעשות מנוי תמורת תשלום – בעולם שעבר זה מכבר מחומרים מודפסים אל חומרים דיגיטליים. חשבנו, שאם שֵם המשחק הוא העלאת מודעות, מגדרית ופמיניסטית, הרי שיש צורך לפרסם ולהפיץ, מבלי לתת למגבלה כלשהי להפריע בדרך. המחשבה על כתב עת דיגיטלי, פתוח לכול וחופשי להפצה, הייתה קוסמת. מובן, שגם זולה בהרבה.

קסם נוסף היה במחשבה לייצר במה אחת לכול: להוסיף על המאמרים האקדמיים מקום לרשימות ומסות, שיאפשרו לעוסקות במגדר דיבור מסוג אחר, חופשי מכבלי הפורמליות, וכן לפרסם גם יצירות אמנות ויזואליות וטקסטואליות – באופן שירחיב מאוד את השיח המגדרי והפמיניסטי. בסופו של דבר, הרהרנו בקול, יש צורך ב"מקהלת קולות רבים" – מכול התחומים ובכל סוגי הטקסט, כדי לייצר קול אחד משמעותי.

גם אנחנו, כמו רבות כמותנו, לא צמחנו מתוך לימודי המגדר דווקא. אבל הזמן והניסיון והמודעות האישית שלנו הפכו את המגדר לחלק בלתי נפרד מתחום הידע שלנו, ואת הפמיניזם לאידיאולוגיה שיש לה מקום רחב יותר – בחיינו המקצועיים ובחיינו הפרטיים.

סופה של הפגישה בבית הקפה היה תחילתה של דרך מאתגרת ומרתקת – שתוביל, בסופו של דבר, לכתב העת.

הפרטים על " מגדר"


[*] הדברים מנוסחים בלשון נקבה, אולם הם מיועדים לגברים ולנשים כאחד

2 תגובות

 • דר אורלי צרפתי ודר יוכי שלח בוקר טוב.

  כל הכבוד על היוזמה המבורכת להוציא כתב עת בנושא מגדר!!!!!!!
  אשמח לקבל פרסומים של כתב העת.

  ששון אני
  יועצת חינוכית
  רעננה.

  שלחתי קשור לכל חברותיי היועצות מרעננה ונתניה.