ארכיון - אירועים וכנסים

מה זה להיות סטודנטית ללימודי מגדר / גל שרגיל

בזכות לימודי המגדר, אני יכולה לבקר את ההגמוניה בלימודי הנוכחיים, אך אני חווה ניסיונות של השתקה ואי קבלה של דעות שונות מהדעות ההגמוניות על ידי הממסד האקדמי.


מה זה להיות סטודנטית (סטודנט) ללימודי מגדר / גל שרגיל, סטודנטית למשפטים

במהלך לימודי B.A עבדתי כרכזת פר"ח במכללת תל חי, ורכז אחר הטריד אותי מינית. החוויה הזו הייתה אירוע מכונן, כי עד שקראתי מאמרים פמיניסטיים לא ידעתי שהטרדות מיניות קורות בעבודה. האירוע הזה גרם ללמוד ולהבין עוד על יחסי הכוח הקיימים בחברה, ואילו פרקטיקות ננקטות כדי לשמר את הדיכוי כלפי נשים.

הגעתי ללימודי מגדר בבר אילן לאחר שעברתי העצמה פמיניסטית והחלטתי שאני רוצה להעשיר את הידע האקדמי שלי בשילוב קהילה פמיניסטית תומכת ולקבל כלים מתאימים ליצירת שינוי חברתי.

הגעתי לתואר עם ידע אקדמי בסיסי על התיאוריות השונות של פמיניזם והופתעתי מהחידוש האקדמי והלמידה המחודשת. אופן הלמידה השונה, היחס עם הסגל האקדמי והמקום הבטוח להעלאת ביקורת יצרו מרחב מוגן לפלורליזם ולשיח על נושאים קשים ושנויים במחלוקת. כסטודנטית המרגישה את החתרנות בלימודים אלו לעומת לימודים אקדמיים אחרים, לימודים אלו גיבשו אצלי תפיסה חברתית של שילוב תיאוריות ופרקטיקה בשטח. מבחינתי, לימודי המגדר הראו לי, כי ניתן לבצע פרקטיקות אחרות ולבצע שינוי חברתי דה- פקטו. מחוץ ללימודי המגדר, השתדלתי עד כמה שניתן ליישם את הפרקטיקות השונות ליצירת שינוי, העלאת המודעות הפמיניסטית ואת החשיבות של שינוי הסדר החברתי. יחד עם היופי שהמסגרת האקדמית של לימודי מגדר היא לרוב מקום תומך ואוהד, רוב המקומות לא אוהדים אג'נדה פמיניסטית, ולעיתים המעברים בין המקומות השונים גררו תסכול ואכזבה. בזמן לימודי, עבדתי בשדולת הנשים בישראל, כך שהייתי שותפה באופן אישי לתרגום התיאוריות לפרקטיקות בשטח המניבות תוצאות. לאחר שסיימתי את לימודי בבר אילן, הבנתי שהמקום שלי לקידום מעמדן של נשים בארץ, הוא באמצעות מערכת המשפט ולכן כרגע אני סטודנטית למשפטים. קיים פער גדול מאוד באידיאולוגיות המניעות את לימודי מגדר ולימודים אקדמיים אחרים. בזכות לימודי המגדר, אני יכולה לבקר את ההגמוניה בלימודי הנוכחיים, אך אני חווה ניסיונות של השתקה ואי קבלה של דעות שונות מהדעות ההגמוניות על ידי הממסד האקדמי. הידע שרכשתי מלימודי המגדר מזכירים לי את המשפט הידוע- "האישי הוא הפוליטי", ומשפט זה מניע אותי מול הממסד ליצירת אווירה פלורליסטית ולא אווירה של דיכוי.

ראש החוג: "את לא תעירי הערות פמיניסטיות בשיעור" (כתבה באתר- onlife)

תגובה אחת