ספרים ופרסומים

גליון חדש של כתב העת "מסכת"

בשיתוף המרכז לחקר האישה ביהדות, אוניברסיטת בראילן

בימים אלו יצאה לאור חוברת י של כתב העת מסכת. בחוברת הפעם:

מיכל א' רוזנברג, המסכה הרומנטית של סיפור דידקטי: עיון באגדת חז"ל על נישואי ר' עקיבא ובת כלבא שבוע; אורנה רז, 'אף הן היו באותו הנס' – בימים ההם ובזמן הזה; רות למדן, ידיעות על נשים ומשפחות יהודיות בעזה במאות הט"ז והי"ז; נתן אופיר, כוונות בזיווג בליל שבת: רומנטיקה קבלית לפי ר' משה קורדובירו; צפורה שחורי-רובין, שרהאיטה פלמן (1936-1856): פרדסנית עברייה בארץישראל; אודי גור, 'לא צריך לשאול, לא צריך לענות': על שאלות בשירי רחל; מקראות ומדרשות: אליעזרה הרצוג, סיפור בלעם: קונפליקט שבא על פתרונו

ספר חדש: חביבה פדיה, אל העיר הנעדרת על ספרה של מיכל הלד מרחפת על פני המים

כתב העת מסכת מהווה במה ייחודית למאמרים בתחומים שונים של מדעי היהדות העוסקים בעיקר באישה היהודיה ועולמה ובנשים בעולם היהודי: במקורות היהדות, לאורך ההיסטוריה, בארץ ישראל וברחבי העולם.

כתב העת מבקש להוות מפגש בין דיסציפלינות שונות וגישות שונות, בין דורות ועולמות, מפגש בין האקדמיה ובית המדרש, בין עולם דתי לעולם חילוני, כשבמוקד – שאלות עיוניות, היסטוריות ומתודולוגיות הנוגעות למקומה של האישה ביהדות ולסוגיות הנלוות לכך. לצד זאת, מהווה מסכת במה פתוחה לדברי הגות ומחקר פרי עיונן ומחקרן של נשים, בעיקר – נשים צעירות (או נשים שכבר אינן כה צעירות אך הן כותבות ויוצרות צעירות), הלומדות ויוצרות בתחומים שונים של היצירה הרוחנית היהודית.

בכתב העת מסכת אנו מבקשים להעלות דמויות של נשים יהודיות מן העבר שבלטו ביצירה תרבותית או רוחנית אך זִכרן טושטש במשך הדורות דוגמת גרייס אגילאר, שהייתה דמות מיוחדת במינה בעולם היהודי בראשית המאה הי"ט, כתבה ספרי הגות, שירה, ורומנים חינוכיים והיסטוריים והייתה פעילה תוססת לשילובה של האישה היהודייה בעולם היהודי והכללי וכל זאת עד פטירתה בגיל שלושים ואחת! ולמרות זאת – לא רבים מכירים אותה ואת יצירתה.

במסכת הופיעו גם דברים העוסקים בנשים ידועות אך בהתייחסות שונה, לדוגמה: 'רשימות מורה' של זלדה, היבטים עבריים ביצירתה של אלזה לסקר שילר וחווית האימהות אצל רחל כצנלסון-שזר.

במסכת מופיעים זה לצד זה מאמרים של חוקרים מן השורה הראשונה ומאמרים שהם פרי מחקרם של תלמידות ותלמידים בראשית דרכם.

המאמרים הנדפסים בכתב העת מסכת עוברים תהליך שיפוט אקדמי.

מחיר החוברת 25 ₪, משלוח 7 ₪

המחאה לפקודת עמותת 'רשימו', ת.ד. 6070 ירושלים

הזמנה וכתובת למשלוח החוברות נא לשלוח לדוא"ל: massehet@gmail.com