ארכיון - אירועים וכנסים

מה מבקשות ראשי החוגים למגדר לקראת השנה החדשה?

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"א, פנינו אל ראשי החוגים למגדר בישראל עם השאלה: מה הן יבקשו לשנת הלימודים הקרובה.

פרופ' טובה כהן, ראש התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן:

"פנייתה של "האגודה ללימודים פמיניסטיים" הביאה אותי לדקת עצירה במהומה היומיומית של העשיה ולניסיון של חשבון נפש קטן "ציבורי" קטן- מה הייתי רוצה להשיג כראש התוכנית בשנת הלימודים הבאה?

אני חושבת כי כמו כל התוכניות האחרות ללימודי מגדר בארץ, אנו עושות עבודה טובה למדי גם בתחום האקדמי וגם בתחום של יצירת קשרים בין התחום האקדמי ובין הפעולה הפמיניסטית בשטח. כמובן שיש – ותמיד יהיו – דברים רבים הניתנים לשיפור וכמובן שהייתי רוצה להשיג מגוון גדול יותר של מקצועות נלמדים, והגעה אל יותר א/נשים,שלימודי המגדר היו תורמים להם רבות.

אולם מה שהייתי רוצה יותר מכל להתחיל להשיג כבר בשנה הקרובה זה שינוי בסיסי של היחס לעצם לימודי המגדר גם בחברה הישראלית כולה וגם בתוך האוניברסיטה. בחברה כולה עדיין המלה מגדר" גורמת לאנשים להרים את גבותיהם באי-הבנה, והמושג "פמיניזם" יוצר עויינות. זהו מצב שנדמה לי שכולנו שואפות לשנות, וטובה שעה אחת קודם. השגרירות/ים הנאמנות/ים שלנו בעניין זה הם התלמידות/ים והבוגרות/ים ואני מקווה כי בעבודה איטית אך יסודית, ילכו ויתפשטו הבנה של המושגים, והתייחסות חיובית יותר לתחום.,

גם בתוך האוניברסיטה שלי הייתי רוצה להשיג את שינוי היחס הלא-מבין, החשדני לעתים והמזלזל לעתים, לתוכנית ללימודי מגדר . אמנם, חשוב לציין, התוכנית ללימודי מגדר נתמכת על ידי ראשי האוניברסיטה ויש לה חברות/ים רבים בכל המחלקות, כאלה הנותנים לנו יד בהנחיית סטודנטיות/ים ובתמיכה במוסדות האוניברסיטה. אבל עדיין לא הגענו אל המנוחה ואל הנחלה. עדיין, גם בין הפרופסורים וגם בין סטודנטים, אנו נתקלות ביחס של אי-הבנה של עבודתנו, של זלזול ברמת ההישגים האקדמיים שלנו, ושל חשש ממטרותינו.

את השינוי ביחס זה הייתי רוצה לשנות.

שנת לימודים טובה."

ד"ר אביגיל מור, ראש המקבץ ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי:

"כולי תקווה שנמשיך להיות עדות לעלייה מתמדת במספר הלומדות והלומדים בתכניתנו, כמו גם לתהליך הפיכתן/ם לשגרירות/י השיח המגדרי באשר הוא. מנקודת מבטי, יש לתכניות ללימודי המגדר תפקיד כפול – אקדמי לעילא ולעילא מחד, ואקטיביסטי מאידך. תקוותי היא שנמשיך למלא את משימתנו הכפולה נאמנה. בהתאם לכך, נשאף להקנות לתלמידות ולתלמידים שלנו בסיס אקדמי נרחב ומוצק לצד מוטיבציה לפעילות חברתית ענפה, תוך העלאה מרבית של מודעותן/ם המגדרית והפמיניסטית. בנוסף, אני מצפה להמשך פעילות מחקרית איכותית בתחום המגדר, אשר נועדה אף היא לקדם את שינוי הסדר החברתי. נקווה שנזכה לראות את תוצאותיה מופנמות ומשולבות עד מהרה בכל הדיסציפלינות ורובדי החברה. יש לקוות שהאגודה ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר תמשיך לקדם את השוויון המגדרי ברחבי האקדמיה ותשמש גוף שיאגד את כל העושות והעושים במלאכה. מי ייתן ונזכה להגשים יחדיו את חלומותינו לעולם שוויוני וראוי יותר."

ד"ר הנרייט כלב-דהאן, ראש התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן גוריון בנגב:

"הייתי מבקשת את "הירח" עבור מגדר וקוויר, שמשמעותו:
עוד תקנים לחוקרות ולחוקרים הצעירים המצטיינים שמתדפקים על דלתותינו, כתב עת אחד במגדר ובקוויר שיתן ביטוי למחקרים הטובים הנכתבים גם בעברית, עוד מחקר ברמה גבוהה ואיכותית, עוד תלמידות ותלמידים מצטיינות, קידומים קלים וצודקים לחוקרות המגדר.
אלה ייתכנו כאשר יהיה יותר פיכחון לסומים במגדר ובלימודי קוויר, פחות דעות קדומות, חלוקה יותר הוגנת ורגישה, למגדר ולקוויר, של תקציבי הפיתוח."


2 תגובות