ארכיון - אירועים וכנסים

הוכרזו הזוכות בפסטיבל הנשים

אמש הוכרזו הזוכות בפסטיבל הבינלאומי ה-7 לסרטי נשים ברחובות.
הפסטיבל שיינעל היום (שלישי) באירוע רחוב המוקדש למייסדת העיר רחובות בתיה מקוב, הנו פרי יוזמתם של עמותת "נשים בתמונה" ועיריית רחובות, במסגרתו הוקרנו 60 סרטים אשר בויימו על ידי נשים, 26 מתוכם הם סרטים של יוצרות ישראליות.

17 יוצרות התחרו השנה בתחרות הישראלית. חבר השופטות מנה את:
אוסנת טרבלסי בעלת חברת "טרבלסי הפקות".
לי היי קיונג – ד"ר לסוציולוגיה של האמנות, מנהלת את הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים בסיאול.
בטי שיל – מנהלת תכניות בפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים בדורטמונד קלן בגרמניה, במאית ואוצרת תכניות עבור מספר פסטיבלי קולנוע בעולם.

להלן הזוכות ונימוקי השופטות:

בפרס מועצת הקולנוע ליוצרת הסרט העלילתי הטוב ביותר זכתה עילית זקצר על סרטה תסנים – הפרס: 11,111 שקלים.
תסנים הוא סיפורה של ילדה חזקה ודעתנית בת 10 המתגוררת עם אמה ואחיה בכפר בדווי מוזנח בנגב.
זקצר מתרכזת בפרטים הקטנים והיקרים, אשר יחד עם עבודת מצלמה מרשימה, בימוי מעודן ומשחק מצוין של אסטבראק אלעכל המגלמת את דמותה של תסנים- בת ה-10 מתגבשים לכדי יצירה מרשימה ומשמעותית
ציון לשבח בקטגורית יוצרת הסרט העלילתי הטוב ביותר זכתה יעל קיים על דיפלומה:
יעל קיים מביאה את סיפורה של אייט בת ה-20 המנסה להגיע יחד עם אחיה אל האוניברסיטה לקבל את הדיפלומה שלה, למרות העוצר של חגיגות חג הפורים ביישוב היהודי בחברון. קיים יצרה שילוב מרשים בין חומרים תיעודיים לחומרים מבויימים אשר מייצרים תחושה של הסגר, הדחיסות והקושי בחייהם של הפלסטינים בחברון.
פרס היוצרת המבטיחה: הדר אגייב על "אצבע במים" – הפרס: 5000 שקלים.
סרטה של הדר אגייב מתמודד עם נושא שהוא טאבו בחברה שלנו ומתאר מה קורה לגבריאלה בת ה-16 וחצי כשהיא הולכת לעשות הפלה.
על שימוש מרשים בתמונה ובסאונד, המטפל בנושא שהוא טאבו בחברה.
פרס הסרט התעודי ע"ש ויקי שירן מטעם הרשות השנייה לטלביזיה ולרדיו: נעה בן הגיא על קרבת דם – הפרס 10,000 שקלים.
הבמאית מחליטה ליצור קשר עם קרובי משפחתה הפלסטינים ולהפגישם עם הצד היהודי של המשפחה. בכך היא פותחת תיבת פנדורה וחושפת סודות ומצבים משפחתיים שאף אחד אינו יודע ורוצה לפתור או להתמודד. באומץ, בעין חדה, בעדינות ומתוך כבוד מראה הבמאית התמודדותו של כל אחד מבני המשפחה עם הקונפליקט האישי, המשפחתי והלאומי.
ציון לשבח, קטגוריית הסרט התיעודי: איריס רובין על אסמר: הבמאית מספרת את סיפור אהבתם המופלא של הוריה, הממשיך להתקיים כנגד כל הסיכויים. על האומץ לספר סיפור אישי ואינטימי על אהבה וחיים לא פשוטים.
ציון לשבח, קטגוריית הסרט התיעודי: רימה עיסא על קוראים לי אחלאם.
סיפורה של אחלאם החולה בלוקמיה ואמה, המתמודדות לא רק עם קשיי המחלה אלא גם עם המחסומים והדרך לטיפול והמחסור בתרופות, עקב החיים תחת הכיבוש. באמצעות מתן ציון לשבח אנחנו מבקשות להדגיש את חשיבות הסרט, ולשים זרקור על ההפרות הבוטות של זכויות האדם ובייחוד של ילדים החולים במחלה סופנית החיים תחת הכיבוש.
מענק פיתוח – הזוכות:
הלקטוריות של מענק הפיתוח השנה: שרון שמיר, קרן ידעיה וסוהא עראף.
131 בקשות התקבלו השנה מיוצרות עבור מענק הפיתוח.
המענק הוא בסך 50,000 ₪ ומיועד לכתיבת תסריט לסרט עלילתי באורך מלא.
במסגרת מענק הפיתוח בשווי 50,000 ₪ זכתה היוצרת זלדה חוחא על "הספקולנטית" העוסק בסופי ואירמה שהן למעשה אישה אחת הסובלת מפיצול אישיות ומתגוררת בשכונה מוכת עוני ומצוקה. המענק ניתן לה מקרן גשר לקולנוע רב תרבותי ומקרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב – פרוייקט קולנוע.
במסגרת המיזם המשותף של מענק הפיתוח תוענק מלגת פיתוח מקרן גשר לקולנוע רב תרבותי ליוצרת כאמלה אבו זעילה על "נקמת דם". מלגת הפיתוח נועדה למימון חונך מקצועי לליווי תהליך הפיתוח של הסרט "נקמת דם" העוסק בסיפור נקמת דם בקהילה הבדואית ברהט.
במסגרת מענק הפיתוח לתסריט עלילתי ארוך, יוענק ציון לשבח ליוצרת מרים אדלר עבור הצעתה "מותרת לך" העוסקת באישה דתייה, אם לשבע בנות קטנות, החרדה מהריון נוסף. ציון לשבח יאפשר למרים להגיש את הבקשה למענק במועד הקרוב של קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב– פרוייקט קולנוע ולעבור לדיון מיידי בועדת הקרן ללא שלב הלקטורה.
הפסטיבל יינעל היום בשעה 20:00 עם הקרנת הסרטים הזוכים, ואירוע מיוחד לציון בתיה מקוב, ממייסדות העיר רחובות.