ארכיון - אירועים וכנסים

ברכות פמיניסטיות לשנה החדשה

לקראת השנה החדשה, נפרסם במהלך השבוע סיכומי שנה, ברכות ואיחולים פמיניסטיים מפעילות ופעילים.
מי שמעוניינת, מוזמנת מאוד
לשלוח אלינו את הברכה הפמיניסטית שלה.

בתמונה: בל  הוקס

"כדי להיות בעלות חזון אמיתי, עלינו לנטוע את הדמיון שלנו בקרקע המציאות המוצקה, ובאותה עת לאחוז בדמיוננו אפשרויות החורגות ממציאות זאת" (בל הוקס)

*************************************

(7 בספטמבר, 2010) זהבה גלאון שולחת סיכום עשור במאבק נגד סחר הנשים בישראל ומברכת לשנה צודקת יותר:

בעשור האחרון נסחרו לעבודה ב"תעשיית-המין" אלפי נשים, רובן מברה"מ לשעבר, שהוברחו לישראל דרך הגבול המצרי. בדרך הן הוכו, נאנסו, נמכרו במכירות פומביות ואולצו לעבוד 7 ימים בשבוע בין 14 ל-18 שעות ביום. הן הרוויחו סכומים זעומים, דרכוניהן הוחרמו, והן היו חשופות לאלימות קשה, שיעבוד והגבלות נוספות על חירותן מצד סוחרים, סרסורים ולקוחות.

בשנתיים האחרונות, חלה ירידה משמעותית במספר הנשים המוברחות לארץ ל"תעשיית" הזנות, כתוצאה מפעילות אכיפה משותפת ומוגברת. עם זאת, השתנו דפוסי הפעולה, וארגוני זכויות-אדם טוענים, שהסוחרים "ירדו למחתרת", והזנות מתקיימת בדירות דיסקרטיות. במקביל חלה עלייה במספר הנשים הישראליות הנסחרות לזנות בישראל.

בהיותי חברת-כנסת, ולאחר שהתבררו לי שיעור עסקאות-הטיעון המחפירות שעשו עם סוחרי נשים, עסקאות, שהתעלמו מהפגיעה החמורה בכבוד האדם של הקורבנות, יזמתי, כראש הועדה הפרלמנטארית למאבק בסחר בבני-אדם, חוק ש"אוסר סחר בבני-אדם". החוק מאפשר לגזור 16 שנות מאסר על סוחרי נשים, וגם קובע רף מינימום, של 4 שנים חובת ענישה בפועל, מאחורי סורג ובריח. הכנסת קבעה,שסוחרים בנשים צריכים להיענש, ועל הענישה להרתיע, לשדר שדר, שאי-אפשר לסחור בנשים ולצאת מזה בזול.

השופט חשין כתב בפסק-דין מפורסם ש"המלחמה בסחר בבני-אדם…כמלחמת ישראל בעמלק".

לצערי, דבריו של השופט חשין אינם מהווים הלכה לכל הערכאות השיפוטיות. קיים פער מאד משמעותי בין הרטוריקה, החד-משמעית, שבית המשפט נוקט בה לגבי חומרת המעשים, לבין הפרקטיקה הנוהגת בהחלטות השיפוטיות, של ענישה בפועל, שאינה תואמת את כוונת המחוקק. עסקאות-הטיעון הופכות את הנשים לקורבנות פעמיים; פעם על-ידי הסוחרים, ופעם שנייה על ידי המערכת המשפטית שמאפשרת לסרסר בגופן, ולקבל על עבירה כזו עונשים קלים.

השפעת החקיקה של הכנסת אמורה להיות מיושמת בין כותלי בית-המשפט. הנורא הוא, שהפרקליטות, המופקדת על אכיפת החוק, מגבשת הסדרי טיעון עם סוחרי נשים, "מצפצפת" על כוונת המחוקק, ורומסת את החוק  ברגל גסה, ואף זוכה לאימוץ ולגושפנקא מבית-המשפט.

כך למשל, התפרסם, ששנת מאסר נגזרה על אדוארד קונין, סוחר נשים, שתווך בסחר בשלוש נשים. השופטת נימקה את הסדר הטיעון במצבו הבריאותי. את תקופת המאסר הוא כבר ריצה, בעת ששהה במעצר עד תום ההליכים נגדו. אדוארד קונין נשפט בעבר, פעמיים, לעונשי מאסר בפועל על סחר בבני-אדם, סחיטה ואיומים ותווך למעשה זנות תוך ניצול יחסי מרות. את התיווך האחרון החל בעת ישיבתו בכלא. קונין קיבל פרס מבית-המשפט. הוא יוכל בקרוב מאד, אולי אפילו כבר מחר, לחזור לסורו, ולהמשיך ולהתפרנס על גבן של נשים. שוב מתברר, שיש שופטים שמרחמים על אכזרים.

בסיכומו של דבר, הסדר הטיעון גם מתכחש למסר הערכי שעמד מאחורי החוק, שהשעבוד לזנות ולעבדות הופך נשים וגברים לאובייקט, גורם לדה-הומניזציה שלהם, והופך אותם מיצור אנושי, בן-אדם, לחפץ סחיר בשוק, שנמדד בשווי כספי.

מי יתן ובשנת תשע"א בתי המשפט יפסיקו לרחם על אכזרים.


*************************************

(3 בספטמבר, 2010) ד"ר חנה קהת שולחת גם כן את סיכום השנה הלא פשוטה שעברה עליה וכן מברכת לשנת סולידריות, אחוות נשים ומחוייבות לערכי הצדק והשוויון. שילחו גם אתן את הברכות שלכן.

שלום רב,

בפרוס השנה החדשה ברצוני לעדכנכן במפנה הדרמטי שחל במאבק שלי נגד פיטורי ממכללת אורות לאחר חמש שנים של התגושוות משפטית.
בחודשים אפריל-מאי האגודה ללימודים פמיניסטים ועוד ארגוני נשים התגייסו לתמוך בי, נגד נסיון פיטורי על רקע הפעילות הפמיניסטית. בעקבות כך הצטרפו לערעור שלי לביה"ד הארצי שדולת הנשים וארגון קולך, ועתרנו לביטול פסק הדין של ביה"ד המחוזי ובדרישה למנוע את פיטורי.
באופן תקדימי, הנשיאה נילי ארד, הודיעה שבית הדין יבטל את פסק הדין וכן התגייסה לגבש הסכם שמכללת אורות תעביר את התקן שלי עם כל זכויותיי למכללות אקדמיות אחרות. ואכן כך עשתה יחד עם משרד החינוך גיבשה את ההסדר לשביעות רצוני המלאה. ביה"ד התכנס וביטל את פסק הדין ואני זכיתי לכל זכויותי ולמלוא היקף משרתי. וכיום אני במרץ עסוקה בהכנת קורסים רבים לקראת שנה"ל האקדמית הממשמשת ובאה.
אין לי ספק שללא הסולידריות שאתן הפגנתן לעניין הפמיניסטי וללא ההתגייסות והתמיכה שלכן ושל יתר ארגוני הנשים, המאבק על זכויותיי, ועל חופש דעותיי כפמיניסטית, היה נמשך עוד עד היום.
אני הייתי רוצה לברך אתכן ואותנו, שסוף סוף תצליחו להתבטל, שהשוויון ינצח ולא יהיו עוד אפליות בוטות נגד נשים. לצערי לא בטוח שחזון זה יתגשם כל כך בקרוב, אז – עד אז – אני מברכת אתכן בהמשך עשייה מבורכת, שתמשיכו להוכיח את הסולידריות של אחווה של נשים ושל מחוייבות לערכי הצדק והשוויון.
תהא שנת עשייה ואהבה.
שלכן,
חנה קהת.

*************************************

(1 בספטמבר, 2010) דורית אברמוביץ, קמפיינרית של ארגוני נשים, מסכמת את השנה שחלפה ומאחלת שנה של מציאות פמיניסטית, משוחררת מדיכוי ואפלייה:

פרוש השנה החדשה יוצרת הזדמנות לברך את ארגוני הנשים, את הפמיניסטיות הנאבקות, המוחות, המשנות מציאות כל יום, כל השנה. זו הזדמנות לומר תודה לעשרות ארגונים, לאלפי נשים ושאר מגדרים, ולסמן את אינספור הפעילויות, המחאות וההישגים הפמיניסטים שנצברים כל העת, לכדי יצירה איטית של מציאות חברתית-פוליטית אחרת: מציאות פמיניסטית שמבוססת על כבוד ושוויון כלפי מיעוטים פוליטיים- כלכליים-אתניים- לאומיים-מגדריים בחברה. זו הייתה עוד שנה של מאבקים פמיניסטים שיצאו לדרך כל העת: נגד פרסומות סקסיסטיות ופורנוגראפיה כלפי נשים-נערות-וילדות, נגד תרבות ופרקטיקה של אלימות מינית ומגדרית, נגד כלכלה ניאו-ליברלית שכובשת נשים אל שוליים תעסוקתיים מעורערים, נגד דיכוי שיטתי של פלסטיניות/ים בישראל ובשטחים, נגד תהליכי הפרטה מואצים ומסוכנים שמותירים מאות אלפי נשים ללא שכר מחייה ועם היעדר תנאי קיום בכבוד, מאבק באי מינוי נשים ממגוון אתני ולאומי למוקדי קבלת החלטות בשלטון, נגד התנהלות הפרקליטות כלפי נפגעות אלימות מינית, נגד טכנולוגיות רפואיות שמחלישות ומקריבות נשים, נגד רדיפה ואלימות מתמשכת ומוקצנת כלפי קהילת הלהט"ב, נגד גזענות אתנית מחרידה ונמשכת כלפי מזרחיות/ים.

בה בעת יש להעלות על נס את אינספור הפעילויות שמציעות אלטרנטיבה פמיניסטית למציאות הדכאנית: העלאה על נס ואל קדמת הבמה של פוליטיקה ותרבות מזרחית, קידום מוצרי סחר הוגן של יצרניות שמתמודדות עם עוני, קיומן של אינספור הרצאות וסדנאות למניעת אלימות מינית בעבודה ובכלל בקרב ציבורים שונים, פעילויות למען שלום צודק ושוויון כלפי פלסטיניות/ים, פעילויות  למען שוויון מגדרי, המשך הקמה של מאות עסקי נשים וקידום יזמות של נשים, השמה בתעסוקה של מאות נשים, הקמת קואופרטיבים כלכליים של נשים, הסרת פרסומות סקסיסטיות מהמרחב הציבורי, קידום אל מרכז הבמה הציבורית של הדרישה להפסקת אפליה ואלימות כלפי להט"ב ופעילות נגד אפליה כלפי לסביות-טרנסים- ובי סקסואליות/ים בתוך הקהילה, ועוד ועוד.

אני מאחלת שנה נוספת של פעילות אינטנסיבית וסולידאריות בין ארגונים ופעילות פמיניסטיות, ומי תיתן שתהא זו שנה בה הצטברות ההישגים הפמיניסטים תהפוך את מציאותנו למציאות שאינה כובשת, אינה מדכאת, אינה מפלה- מציאות של הפסקת כיבוש כלפי כל מיעוט פוליטי בחברה, מציאות פמיניסטית.

דורית אברמוביץ, קמפיינרית של ארגוני נשים.

תגובה אחת