ארכיון - ספרים ופרסומים

היומן העברי הראשון

אחד המגזרים המרתקים בהם מתרחשת המהפכה הפמיניסטית הוא המגזר הדתי והחרדי לזרמיו השונים. היומן העברי הראשון, שיצא כעת לקראת ראש השנה הוא מהלך נוסף של נשים דתיות המכריזות על עצמאות ומכוננות זהות משלהן במסגרת ההלכה.
היומן השנתי שהגיע אלינו לסקירה הינו גדול וצבעוני, ומהווה למעשה סוג של מקראה נשית דתית. מלבד דפי השבוע, שבשוליהם משובצים תאריכים מיוחדים כגון יום פטירת מרים (י' בניסן) ושלל עצות ("סגולה לומר בכל יום בחודש אדר את מזמור כ"ב בתהילים כמזמור של אסתר המלכה"), כל שבת מצוינת בדף כפול ובו "פרשה לאישה" המהווה קריאה נשית של המקורות, הצעות לטקסים ייחודים והתבוננות מנקודת מבט נשית עכשווית בדמויות נשיות דתיות כמו רבקה ודינה.
yoman1

על הפרויקט אחראיות גלית שריר, הוגת הרעיון, רונית טימסית, מרצה ומאמנת עסקית, יקרת פרידמן, עורכת שיעורי פרשת השבוע שעובדו בהשראת שיעורי התורה לנשים של ימימה מזרחי, ונינט הלל, מעצבת גרפית ששיבצה ביומן מנדלות ססגוניות וייחודיות לכל חודש עברי על פי מוטיבים של האמנית טוני ארנון.
להלן הצצה לדף פרשת "שבת הגדול":
"הזדרזי להקריב, אומרת הפרשה. ואת אכן מקריבה משום שתחושה של חסרון כיס היא מטען כבד עבור האשה. עם המטען הזה הזדרזי וצאי ובצעי את כל קניות החג. באופן חסר הגיון, דווקא הזריזות בקניות לפסח היא שמנקה ומרגיעה ממחשבות שליליות. הקניה עצמה בחסרון הכיס שלה, יש לה כוח להזרים בך אמונה. האריזות השקופות והעטיפות מבטיחות לך: 'יהיה בסדר'. ומי ישלם? הבעל! בעל הבית, כלומר. זה.שתמיד קונה הכל… רק אל תפלי לדאגות פרנסה כעת. רק אל תחמיצי את המצה ואת ההזדמנות."
לפרטים נוספים ולהזמנות ניתן לפנות לאתר הפרויקט כאן