ספרים ופרסומים

דברי פתיחה בכנס: האינטרנט כפלטפורמה למהפכה חברתית פמיניסטית /פרופ' יפה ברלוביץ

חברות, סטודנטיות, מרצות ואורחות יקרות
ברוכות הבאות לכנס של "האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר"
והפעם נדון בנושא המאתגר כל כך לכולנו כנשים: האינטרנט כפלטפורמה למהפכה חברתית פמיניסטית.

כפי שאתן רואות חברו לנו יחד שותפות תורמות ומקדמות:
התכנית הבינתחומית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן, בראשותה של פרופ' טובה כהן
איגוד האינטרנט הישראלי
ונט"ע (נשים לטובת עתידן), שהוא מרכז רב תחומי לפיתוח קריירה
תודה רבה לשותפות התורמות, ותודה רבה לשלומית ליר, חברת ההנהלה שלנו, שיזמה עמלה טרחה וארגנה את הכנס הזה, ואני בטוחה שיהיה לנו כנס מרתק ומאלף.

רק להזכיר לכן במעמד חגיגי זה כי "האגודה ללימודים פמיניסטיים", היא אגודת על שמרשתת את כל המכללות והאוניברסיטאות בארץ, ומהווה נקודת צומת ומפגש, לכל אחת מאיתנו שמתעסקת בפמיניזם ומגדר, אם זו סטודנטית שנה אלף ואם זו פרופסור מן המניין.
ולכן היעדים האיכפתיים לאגודה הם:
קודם כל, להגדיל ולהעצים את הידע הפמיניסטי בציבור ובכל מוסדות החינוך בארץ. שנית: להרבות ולקדם את חקר המגדר במכללות ובאוניברסיטאות; ושלישית: להפעיל אינטראקציה פורה בין האקדמיה לאירגוני הנשים בשטח ובין אירגוני הנשים לאקדמיה. והכלי שעוזר לנו להריץ ולהרחיב את כל הפעילויות האלה, ועכשיו אמור לעזור לנו עוד יותר, הוא האתר המשודרג שלנו.
בחודשים האחרונים עבדה קשות, מהנדסת המחשבים שלנו, שלומית ליר (שזה הכובע השני שלה), והקימה מה שהיא קוראת לו ה"אתר משלך". וירג'יניה וולף דיברה על חדר משלך, room of your own , אנחנו מדברות על site of your own. ו"האתר משלך" הוא הסיבה לחגיגה הנוספת שאנחנו עורכות היום: השקת האתר המשודרג.

אבל כמו שאמרתי, האתר הזה הוא לא רק של האגודה. האתר הזה הוא של כולכן. ובאתר הזה תוכלו לשמוע ולהשמיע, לכתוב ולפרסם: אם אלה דעות, מאמרים ורשימות, ואם אלה מחקרים אקדמיים בנושאי נשים ומגדר. אם אלה מחקרים ברמה של שיפוט ואם מחקרים פופולריים יותר.

באתר הזה תוכלו גם לספר ולקרוא על כל האירועים הפמיניסטיים שמתרחשים בארץ: כנסים וימי עיון, מלגות פרסים, ספרים חדשים וכתבי עת, וכמובן: פרטים על כל החוקרות והחוקרים בנושא, תכניות לימוד, ההיסטוריה של הפמיניזם בארץ, הפעילות של הפמיניזם וכו' וכו'.
בקיצור, האתר שלנו יצטרף לכל האתרים הפמיניסטיים שישנם, ויהווה פלטפורמה למהפכה חברתית פמיניסטית שכולנו רתומות לה.

ועוד הערה לסיכום:
האינטרנט הוא לא רק פלטפורמה למהפכה פמיניסטית
האינטרנט הוא כלי פמיניסטי מעיקרו, ממהותו.
הלא בכל דיון בסיסי של פמיניזם למתחילים, פותחים ומדברים על מרחב פרטי ועל מרחב ציבורי, כשהאישה מזוהה כמובן עם המרחב הביתי-השולי, והגבר עם המרחב הציבורי-המוביל. והנה בא האינטרנט, ומוחק את כל ההפרדה החוצצת הזאת. וכיום, אישה יכולה לשבת בבית, במרחב הפרטי-האינטימי שלה, וכל המרחב הציבורי זורם אליה הביתה דרך האינטרנט. ויותר מזה, האישה, מהמרחב הפרטי שלה בבית, יכולה לתפקד גם במרחב הציבורי, כשהיא מיידעת אותו בנוכחותה, מפעילה ומשוחחת איתו, והעיקר גם מתפרנסת דרכו. כי האינטרנט ככלי פמיניסטי טישטש למעשה את הגבולות בין הנשי לגברי, בין הביתי לציבורי, והאישה שולטת – גם כאן וגם כאן. ואם זה לא פמיניזם אז מה זה פמיניזם?
אז תודה שבאתן, וכנס מאלף ופורה לכולנו.